شارژ بیسیم با امواج ماکروویو

Print Friendly, PDF & Email

توانایی شارژ دستگاه بدون اتصال کابل برق و بصورت بی سیم در حال نفوذ به گاراژ ها، اتاق و حتی مبلمان خانگی است، اما بسیاری از این سیستم ها نیازمند به نزدیکی به منبع شارژ هستند، ابزاری که معرفی می کنیم، یک دستگاه شارژ بی سیم جدید است که می تواند دستگاه هایی را که تا فاصله ۱۰ متری قرار دارند را شارژ کند و به صورت همزمان چندین گجت را پشتیبانی نماید. در ادامه با دیجیت همراه باشید.

شارژر های بی سیم کنونی از طریق القای مغناطیسی کار می کنند، که شامل یک سیم پیچ است که جریان ورودی را دریافت می کند و با ایجاد یک میدان مغناطیسی می توانند بین یک یا چند دستگاه را بصورت همزمان شارژ کنند، اما چنانچه دستگاه هایی در حال شارژ هستند از دستگاه شارژر فاصله بگیرند توانایی دستگاه کم شده که باعث افزایش زمان شارژ می شود، و مشکلاتی از این قبیل.

اما در سیستم جدید که در محدوده فرکانس های مایکروویو کار می کند، امکان متمرکز کردن امواج به سمت دستگاهی که در فضای یک اتاق قرار دارد وجود دارد، این کار از طریق یک پنل ال سی دی مانند تختِ، ساخته شده از موادی به نام فراماده که نمونه مشابه آن در اتومبیل های تویوتا برای برقراری ارتباط با ماهواره از طریق یک “آنتن” تخت که بر روی سقف ماشین قرار دارد، استفاده شده است.

در مورد فراماده ذکر این مورد ضروریست که هر سلول فراماده را می توان بصورت مستقل تنظیم کرد تا امواج الکترومغناطیسی را فقط به سوی دستگاهی که نیاز دارد گسیل کند. بنابراین با توجه به این قابلیت کلیدی به راحتی می تواند پرتوهای انرژی را از پانل دیواری که تقریباً به اندازه یک تلویزیون است را به سمت هر مصرف کننده ای که در محدوده قرا دارد، مانند یک گوشی هوشمند، متمرکز کرد. بنابراین این سیستم قادر به شارژ همزمان چندین دستگاه بصورت همزمان بوده بدون اینکه مشکل افت ولتاژ و تداخل موجی بین دستگاه ها تا فاصله حدوداً ۱۰ متری بوجود بیاید می باشد.

البته این سیستم هنوز دارای موانع و مشکلاتی می باشد از جمله نیاز به منبع انرژی قوی دارد، همچنین ماده بکار رفته در پنل (فراماده ) نیاز به توسعه و بهینه سازی دارد و از همه مهمتر اینکه باید مشکل ضرری که امواج الکترومغناطیس بر روی بدن انسان دارد مورد توجه قرار گیرد.

منبع: دانشگاه واشنگتن، دانشگاه دوک

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A