تولید انرژی از CO2 موجود در هوا

Print Friendly, PDF & Email

بزرگترین مشکل سوخت های فسیلی تولید دی اکسید کربن و انباشت آن در جو است که منجر به تغییرات آب و هوایی شده است. معمولاً گیاهان می توانند با جذب CO2 موجود در هوا هم انرژی خود را تامین کنند و هم باعث پاک شدن  هوا شوند. اما توان تبدیلی گیاهان چقدر است؟ و آیا می توان به آن خوش بین بود؟

به تازگی یک شرکت آلمانی به نام Karlsruhe توانسته رآکتور هایی را تولید کند که می تواند با جذب CO2 موجود در هوا و تبدیل آن به سوخت علاوه بر تامین انرژی تا حدودی مشکلات وجود بیش از حد CO2 را در هوا، هرچند کم بر طرف کند.

co2-fuel-2

این رآکتور که اولین بار در فنلاند مورد استفاده قرار گرفته است با قابلیت جابجایی که دارد به دلیل کوچک بودن، با استفاده از انرژی خورشیدی و هیدروژن موجود در هوا و یک الکترولیز، CO2 را به سوخت مایع تبدیل می کند. این سوخ مایع می تواند متانول، اتانول و یا حتی نانوالیاف کربنی باشد که می تواند در تولید پلاستیک ها مورد استفاده قرار گیرد.

از این راکتور همچنین می توان برای تبدیل گازهای خروجی از اگزوز که حاوی متان هستند، و یا هر تولید کننده دیگر متان در طبیعت و یا صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و یا صنایع غذایی مثل دامداری یا کشاورزی، به سوخت مایع استفاده کرد.

مراحل آزمایشی ای رآکتور تا پایان سال ۲۰۱۷ به پاین خواهد رسید و از اوسط سال ۲۰۱۸ وارد بازار خواهد شد.
منابع: KIT (1), (2), VTT

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A