کیت تشخیص HIV : با فن آوری جدید اعلام نتیجه در کمتر از ۳۰ دقیقه

Print Friendly, PDF & Email

در حالی که هنوز هیچ درمانی قطعی برای HIV در طب مدرن وجود ندارد، هنوز هم پیشگیری بهترین درمان است. در حال حاضر گروهی از دانشمندان در انگلستان یک روش جدید قابل حمل برای تشخیص HIV ابداع کرده اند که می تواند، جان میلیون ها انسان را نجات دهد. این کیت تشخیصی که توسط پورت USB به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل می شود، می تواند با استفاده از یک قطره خون بیمار، میزان و تعداد ویروس را در کمتر از ۳۰ دقیقه مشخص کند.

یکی از درمان هایی که هرچند به طور صد درصد این بیماری را درمان نمی کند، روش درمانی ART است. در این روش با ثبت و نگه داری میزان ویروس HIV در خون و تحت کنترل قرار دادن آن با داروهایی که باعث سرکوب رشد آن شده می توان انتقال این بیماری را از مادر باردار به فرزند محدود کرد. بنابراین فرزند به دنیا آمده از مادر آلوده سالم بوده و می تواند به زندگی طبیعی خود ادامه دهد. در واقع به لطف روش ART، امید به زندگی در بسیاری از حاملان HIV برای انجام یک زندگی عادی زیاد شده است.

hiv-test-usb-stick2

اما استفاده از این روش درمانی مشکلات مختص خود را دارد. به عنوان مثال اگر به هر دلیلی میزان ویروس HIV در خون بیماران افزایش یابد و دارو های سرکوب کننده دیر مصرف شود، کل عملیات درمان شکست خورده و باعث تقویت ویروس شده که ممکن است دیگر به این درمان جواب ندهد.

در حال حاضر تکنیک هایی که برای تست و تشخیص استفاده می شود هم هزینه ی زیادی دارند، هم بسیار زمان بر هستند، و اینجاست که فن آوری های جدید به کمک بیماران می آید، این روش تشخیصی که توسط دانشمندان کالج امپریال لندن و DNAe توسعه داده شد، می تواند بسیاری از مشکلات تشخیصی را بر طرف کند.

همانطور که گفته شد، با استفاده از این کیت تشخیص یک مطالعه بر روی ۹۹۱ نفر انجام شد که نتایج بدست آمده با ۹۵ درصد دقت تنها در ۲۰ دقیقه حاصل شد.

hiv-test-usb-stick3

در حالی که این فناوری هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد ولی می تواند تأثیر بالقوه ای را در وضعیت بیماران برای نظارت بر سطح ویروس در خون داشته باشد، مشابه آنچه که افراد مبتلا به دیابت برای سنجش سطح قند خون خود از دستگاه تشخیص قند استفاده می کنند.

و مهمترین کاربردی که این کیت تشخیصی می تواند داشته باشد، در زندگی افرادی است که در کشورهای جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند آنجا که حدود ۳۹ میلیون ناقل اچ آی وی وجود دارد و بسیاری از آنها در مناطقی زندگی می کنند که دسترسی به هیچ گونه امکانات بهداشت و درمانی نیست.

در حال حاضر، این تیم تحقیقاتی در حال بررسی استفاده از پتانسیل این فن آوری برای تست ویروس های دیگری مانند هپاتیت هستند.

نتایج این تحقیقات در مجله گزارش های علمی منتشر شده است.

منبع: امپریال کالج لندن

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A