یک برنامه برای چک کردن مشکلات قلبی!

Print Friendly, PDF & Email

فیبریلاسیون دهلیزی شایعترین بیماری قلبی است که در آن قلب دارای ضربان نامنظمی است که به آن آریتمی (ریتم نامنظم قلب) گفته می شود و چنانچه بر این ریتم نامنظم نظارتی نباشد، بزرگترین عامل بروز سکته مغزی خواهد شد. این بیماری به طور معمول توسط یک نوار قلب ساده (ECG) قابل شناسایی است، و حالا یک برنامه که برای آیفون توسعه داده شده می تواند خیلی ساده و غیر تهاجمی این تشخیص را انجام دهد.

این برنامه که با نام Cardiio ریتم شناخته می شود، توسط یک تیم از دانشگاه چینی هنگ کنگ ساخته شده است. نحوه کار با بهره گیری از دوربین گوشی و تجزیه و تحلیل تغییرات نامحسوس در رنگ پوست صورت پوست بیمار، و یک شاخص که نوسان در ضربان قلب فرد را تشخیص می دهد می تواند این کار را انجام دهد.

در یک آزمایش برای تست این نرم افزار از ۲۵ بیمار که مشکل فیبریلاسیون دهلیزی در آنها از طریق نوار قلب ECG محرز شده بود استفاده شد، نتایج آزمایش دقت ۹۲ درصد را نشان می داد. هرچند که ۱۰۰ درصد نیست اما دانشمندان می گویند که می توان از این نرم افزار برای تشخیص اولیه فیبریلاسیون دهلیزی در جامعه ای که هزاران نفر شاید نمی دانند مبتلا به این بیماری هستند استفاده کرد، هرچند که این برنامه در حال تکمیل شدن است.

نتایج این پژوهش اخیرا در نیواورلئان در جلسات علمی انجمن قلب آمریکا ۲۰۱۶ ارائه شد.

منبع: انجمن قلب آمریکا

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A