چکمه های تو چه امتیازی از MAA به خاطر سرنخوردن می گیرند؟

Print Friendly, PDF & Email

هنگامی که برای خرید چکمه های زمستانی به فروشگاه می رود، یکی از مواردی که حداقل باید مدنظر داشته باشید، امتیاز دمایی چکمه است. مورد دیگری که می تواند بسیار مهمتر باشد، این است که آیا چکمه ای که انتخاب کرده اید می تواند به خوبی بر روی یخ حرکت کند و سرنخورد؟ برای این منظور وجود یک سیستم امتیازدهی استاندارد که بتواند این اطلاعات را به خریداران بدهد بسیار کار آمد است.

یک تیم تحقیقاتی از شبکه بهداشت و درمان موسسه توانبخشی دانشگاه کانادا (iDAPT) بر روی این موضوع کار کرده و یک سیتم امتیاز دهی به نام MAA استاندارد را برای مشخص شدن قابلیت های یک چکمه معرفی کرده است که با مشخص کردن سه رتبه برای یک چکمه می تواند کمک شایانی به خریداران چکمه با توجه به شرایط محیطی و نوع استفاده بنماید.

استفاده از نماد دانه برف بر روی چکمه نمایان کننده استفاده از همین سیستم امتیاز دهی است. در واقع با یک نشان دانه برف، با چکمه می توان حداکثر بر روی سطوحی که دارای زاویه ی ۷ درجه است بدون سورخوردن حرکت کرد. اگر دو دانه برف بر روی چکمه نقش بسته باشد بر روی سطوحی تا ۱۱ درجه شیب می توان حرکت کرد و اگر سه ستاره بر روی چکمه باشد می توان بر روی سطوحی که تا ۱۵ درجه شیب دارد بدون ترس از سورخوردن حرکت کرد.

با توجه به این امتیاز دهی و اینکه معمولاً در بسیاری از کشورها حداکثر شیبی که معابر اصلی باید داشته باشند ۷ درجه است، می توان نتیجه گرفت که چکمه هایی که دارای تنها یک ستاره هم باشند می تواند به راحتی جلوی لیز خوردن را بگیرند.

اما مراحل انجام آزمایشات برای مشخص شدن تعداد ستاره ها (دانه های برف) چگونه است؟

در آزمایشگاهی در تورنتو به نام مرکز تورنتو نوتوانی (WinterLab)، آزمایش کنندگان چکمه ها را پوشیده و بر روی یک سطحی یخی که قابلیت تغییر میزان زاویه را دارد حرکت می کنند. در حین حرکت، زاویه این سطح تغییر می کند تا جایی که چکمه شروع به لغزیدن کند، اینجاست که امتیاز چکمه مشخص می شود.

از ۹۸ نوع چکمه های موجود با مارک های تجاری مختلف همین آزمایش بعمل آمد، جالب است بدانید ۹۰ درصد این چکمه ها حتی نتوانستند شیب های کمتر از هفت درجه را تاب بیاورند، حالا تصور کنید بر روی سطحی که یخ بسته و پوشیده از برف است بخواهید با این چکمه ها حرکت کنید! چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اما یک تجربه شخصی در هنگام خرید چکمه که می تواند تا حدودی کمک کند این است که هرچه جنس کف چکمه خشکتر باشد احتمال سرخوردنش بیشتر است. بنابر این در هنگام خرید چکمه هایی را انتخاب کنید که کفی نرمتری دارند.

 

منبع: شبکه بهداشت و درمان دانشگاه

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A