حل تقریبی مشکل کوررنگی با اپ مایکروسافت

Print Friendly, PDF & Email

در اغلب موارد افردی که دارای کوررنگی هستند، جدای از عدم توانایی تشخیص رنگ ها مشکل بیان رنگ را نیز دارند. هرچند برای حل این مشکل عینک های اصلاحی وجود دارد که با افزایش کنتراست تا حدودی این مشکل را بر طرف می کنند، ولی هزینه چند صد دلاری بالایی دارند. به همین دلیل دو مهندس نرم افزار مایکروسافت با  توسعه رنگ دوربین گوشی و یک برنامه در iOS که تقریباً رایگان است این مشکل را بسیار مشابه عینک های اصلاحی برطرف کردند.

این برنامه در اصل توسط تام اورتون که خود کور رنگ است و تینجتینگ زو به عنوان بخشی از یک پروژه شرکت گسترش هکاتون در سال گذشته ایجاد شد. آنها نمونه اولیه برنامه خود را به مایکروسافت گاراژ (بخشی از مایکروسافت که ایده ها و برنامه هایی که توسط تولید کنندگان نرم افزار های خانگی تولید شده را می خرد و مورد همایت قرار می دهد) خریداری شد و حالا به عنوان یک نرم افزار در اپ استور قابل تهیه می باشد.

در این پروژه دوربین گوشی مشکل رنگ را به سه روش مختلف برای افراد کوررنگ جبران می کند. در تمام موارد با استفاده از فیلترهای دیجیتال با تغییر ترکیب رنگ مشکل را برطرف کرده و در همان حال تصویر تصحیح شده در نمایشگر به صورت زنده نمایش داده می شود.

color-binoculars

اورتون توضیح می دهد: “از آنجا که بیشتر افراد کوررنگ مشکل تشخیص رنگ قرمز و سبز را دارند، برنامه ما رنگ قرمز را روشن تر و رنگ سبزی را تیره تر نمایش می دهد به طوری که تفاوت میان این دو واضح تر شود، به طوری که جایگزین ترکیبات دشوار رنگ های قرمز و سبز، به راحتی با ترکیباتی که تشخیص آن راحتر است جایگزین می کند، مانند صورتی و سبز.”

هرچند در حال حاضر هیچ صحبتی از نسخه آندروید نیست، اما کاربران می توانند این برنامه را برای iOS با نام DanKam از اپ استور با قیمت ۳٫۹۹ دلار تهیه نمایند.

منبع: مایکروسافت

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A