نوکیا برای دولت روسیه سیستم عامل تلفن همراه اختصاصی ایجاد می کند

Print Friendly, PDF & Email

شرکت فنلاندی خانه نرم افزار جولا اعلام کرد که سیستم عامل گوشی هوشمند OS Sailfish از طرف دولت روسیه برای استفاده توسط مقامات دولتی پذیرفته شده است. این بدان معنی است که استفاده از پلت فرم نوکیا – اینتل MeeGo هم اکنون می تواند برای کسب و کار رسمی دولت روسیه استفاده شود. این شرکت همچنین معاملات مشابه ای با رهبران آفریقای جنوبی، چین و دیگر کشورهای BRICS انجام داده است.

این اقدام حرکت یک گام دیگر به سوی جنگ سردی است که بر جغرافیای سیاسی جهان فناوری شروع شده و در حال گسترش می باشد. کشورهایی چون روسیه و چین احساس می کنند که غرب نفوذ بیش از حدی در حوزه دیجیتال دارند. و از چند سال پیش هر دو کشور به سمت سیستم عامل های بومی جایگزین ویندوز، اندروید و iOS رفتند. به این ترتیب، می توان امیدوار بود حرکت به سمت این سیستم عامل ها باعث کاهش بیش از حد سلطه فرهنگی غرب و کاهش خطراتی که رسد اطلاعات توسط سازمان سیا و آژانس امنیت ملی ایجاد می کند باشند.

هرچند امروزه رویکرد شرکت هایی چون مایکروسافت، اپل و گوگل تغییر کرده است ولی هنوز هم هدف خشم کشورهای مخالف سیاست های ایالات متحده هستند. شایان ذکر است که سیستم های ضد جاسوسی روسیه تا کنون چندین بار سرقت اطلاعات سری توسط سیستم های ویندوز را گزارش کرده اند. پس جای تعجب نیست که با چنین شرایطی کشور هایی چون روسیه و چین هرگونه خرید و استفاده از کامپیوتر یا گوشی های هوشمندی را که از سیستم عامل های ویندوز، iOS و آندروید استفاده می کنند را برای نهاد های دولتی و حساس ممنوع کرده اند.

lمنبع: Jolla (.PDF)

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A