ساخت هیدروژل غیر سمی توسط دانشگاه استنفورد

Print Friendly, PDF & Email

به تازگی نوعی هیدروژل غیر سمی توسط دانشگاه استنفورد تولید شده که دارای قابلیت هایی چون انعطاف پذیری، جاذب و همه کاره بودن برای استفاده در تولید محصولات پزشکی و صنعتی روزمره مانند پوشک، لنز،تعمیر لوازم الکترونیکی، کشتن باکتری های مقاوم به دارو می توان از آن استفاده کرد. جالب اینجاست که این هیدروژن را می توان به مقیاس بالا از مواد طبیعی و ارزان تولید کرد.

برای تولید این هیدروژل از دو ماده یکی پلیمر سلولزی که از مواد آلی چون تراشه های چوب و سایر محصولات ضایعات کشاورزی بدست می آید و سیلیس کلوئیدی که از شن و ماسه بدست می آید استفاده می شود که با ترکیب این مواد یک ماده ژل مانند حاصل شده که می توان از آن طیف وسیعی از محصولات مفید را ساخت.

یکی دیگر از موارد مصرفی این هیدروژل قابلیت خاموش کردن آتش است. در حال حاضر مواد شیمیایی که برای خاموش کردن آتش استفاده می شود وارد آب های زیرزمینی شده و موجب آلودگی این آب ها می شود، اما استفاده از این هیدروژل چون از مواد عالی موجود در طبیعت ساخته شده نه تنها هیچ آلودگی زیست محیطی را ایجاد نمی کند بلکه توانایی خاموش کردن آتش ها بزرگ را نیز به خوبی دارد.

محققان اکنون در حال آزمایش ژل خود در مقیاس بزرگتر و تلاش برای توسعه مخلوطی جدید هستند که ممکن است در تولید لوازم آرایشی و گریس هایی که برای عملیات حفاری استفاده می شود، دست یابند.
منبع: دانشگاه استنفورد

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A