ارتباط کمبود ویتامین D در دوران بارداری با اوتیسم

Print Friendly, PDF & Email

اهمیت ویتامین D در طول دوران کودکی به خوبی مشخص شده است و همین امر باعث شده که هر دو اداره بهداشت بریتانیا و ایالات متحده توصیه به مصرف روزانه مکمل ویتامین D برای نوزادان کنند. اما تحقیقات جدید وزنه این اهمیت را بیشتر می کند زمانی که مشخص شد اگر میزان ویتامین D در مادران باردار کم باشد احتمال ابتلا به بیماری اوتیسم بیشتر می شود.

شاید بسیاری از ما ویتامین D را فقط عامل جلوگیری از پوکی استخوان بدانیم که می توان با مصرف برخی مواد غذایی مانند روغن ماهی و تخم مرغ بدست آورد، اما خوردن این مواد غذایی به تنهایی نمی تواند کمبود این ویتامین را در بدن جبران کند بلکه باید با قرار دادن پوست بدن در برابر نورخورشید این چرخه را کامل کرد، در بسیاری موارد از جمله شرایط آب و هوایی مانند زمستان ها که زمان تابش خورشید کمتر می شود و یا در مکان هایی که در عرض های جغرافیایی بالاتری قرار دارند و یا وقتی که از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنید، میزان تولید ویتامین D به حداقل ممکن کاهش می یابد.

در دوران بارداری دریافت ویتامین D به طور منظم بسیار مهم است، چرا که باعث رشد استخوان سالم در جنین می شود. اما دانشمندان دانشگاه کوئینزلند استرالیا و مرکز پزشکی اراسموس هلند به شواهد جدیدی دست یافته اند که نشان می دهد ویتامین D نقش مهمی در رشد مغز ایفا می کند.

محققان با دریافت خون از ۴۲۰۰ زن باردار و کودکان این زنان، رابطه منطقی بین میزان ابتلا به اوتیسم و ​​کم بود ویتامین D کشف کردند و دریافتند به طور خاص، زنان بارداری که دچار کمبود ویتامین D در هفته بیستم بارداری بودند، احتمال اینکه فرزندشان تا سن شش سالگی به اوتیسم مبتلا شود بیشتر است.

محققان می گویند در شرایطی که قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب احتمال بروز سرطان پوست را زیاد می کند، اگر ساخت مکمل های ویتامین D با قیمت پایین صورت گیرد و به وفور در دسترس گروه در معرض خطر یعنی زنان باردار قرار گیرد، احتمال تولد فرزندانی که دچار اختلالات اوتیسم هستند بسیار کاهش می یابد.

نتایج این پژوهش در مجله مولکولی روانپزشکی منتشر شد.

منبع: دانشگاه کوئینزلند

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A