استفاده از حس بویایی برای تشخیص آلزایمر

Print Friendly, PDF & Email

اگر بتوان با راه های تشخیصی زمان شروع بیماری آلزایمر را در افراد بیمار درست تعیین کرد، امکان درمان و یا تخفیف در اثرات این بیماری بر زندگی آنان بسیار بیشتر خواهد شد، این نظر پزشکان است، و به تازگی روش جدیدی برای تشخیص آلزایمر با استفاده از یک آزمایش ساده تست بویایی ابداع شده که می تواند کمک بسیاری به بیماران بکند.

دکتر دیوید رولف از دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: نتایج تحقیقات قبلی نشان می دهد که کاهش حس بویایی با آلزایمر مرتبط است، ما می خواهیم این نظریه را آزمایش کنیم. به همین منظور، ارزیابی را بین ۷۲۸ سالمند با استفاده از دو روش آزمون استاندارد یکی ارزش یابی شناختی مونترال و دومی استفاده از میله های Sniffin که شامل تست ارزیابی بویایی و ترکیبی از شناسایی بو، شناخت بو و تعیین آستانه بو می باشد انجام شد. نتایج آزمایش شرکت کنندگان توانایی تشخیص ۱۶ بو به درستی بود.

لازم به ذکر است که همه ی این سالمندان قبلا در دانشگاه مورد بررسی تشخیصی با استفاده از روش  “مجموعه ای از شیوه های عصبی” قرار گرفته بودند که برخی افراد سالم و برخی دیگر دچار (mild cognitive impairment) اختلال خفیف شناختی یا MCI بودند و برخی دیگر کاملاً دچار آلزایمر شده بودند.

تنها بر اساس آزمون های شناختی تیم دکتر رولف امکان تشخیص حدود ۷۵ تا ۷۸ درصد از گروهی که دچار MCI بودند به درستی امکان پذیر بود. و این یعنی شناخت افرادی که در چند سال آینده دچار آلزایمر خواهند شد! که بهترین زمان برای شروع درمان جهت جلوگیری از بروز آلزایمر می باشد.

دکتر رولف می گوید اگر بتوانیم با کوتاه کردن آزمون Sniffin که به طور معمول بین ۵ تا ۸ دقیقه طول می کشد به حدود ۳ دقیقه یا کمتر، علاوه بر این که تعداد افراد بیشتری را می توان مورد آزمایش قرار داد، برای سالمندان هم بسیار بهتر است زیرا زمان کمتری را در شرایط آزمون می گذرانند که شاید برای برخی کمی ناخوشایند باشد.

منبع: دانشگاه پنسیلوانیا

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A