“کورکردن”روش جدید برای مقابله با ویروسها!

Print Friendly, PDF & Email

ظهور باکتری ها و ویروس های مقاوم به دارو، یک مسئله جدی است. به گزارش دولت انگلستان تخمین زده می شود در سال ۲۰۵۰ در حدود ۱۰ میلیون مرگ و میر به دلیل مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک اتفاق بی افتد، یعنی در هر سه ثانیه یک نفر. به همین دلیل دانشمندان در حال بررسی روش هایی هستند که بتوانند با این روند مقابله کنند.

دکتر آن ماری کراچلر از دانشگاه مرکزی علوم بهداشت تگزاس و نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: آنتی بیوتیک داروی شگفت انگیزی است و زندگی های بی شماری را از زمان کشف یعنی بیش از ۸۰ سال پیش تا کنون نجات داده است، اما در این میان یک چالش وجود دارد – چالش مقاومت عوامل بیماری زا به آنتی بیوتیک ها – در واقع بسیاری از آنتی بیوتیک ها بی اثر می شوند و باید به جای آن مواد دیگری جایگزین شوند که بتوانند در برابر عفونت ها از ما محافظت کنند.

بر مبنای همین مسایل تحقیقات جدید منجر به تولید مواد جدیدی شده که باعث مهار خاصیت چسبندگی باکتری ها می شود این ماده جدید که به شکل مولکول می باشد با نام مولکول ۷ (MAM7) شناخته می شود، می تواند مانع از چسبیدن باکتری ها و ویروس ها به سلول های زنده شوند.

کراچلر و همکارانش مطالعه جدیدی را برای اثربخشی MAM7 در بیماران سوختگی انجام دادند. محققان می گویند که بیش از یک میلیون سوختگی هر سال در ایالات متحده اتفاق می افتد که ۷۵ درصد آن منجر به مرگ می شود که علت اصلی آن هم بروز عفونت در این بیماران است. بنابراین در آینده ممکن است شاهد روش های جدیدی برای جلوگیری از عفونت بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها باشیم.

علت اصلی عفونی شدن سوختگی ها وجود یک پاتوژن مرگبار به نام سودوموناس آئروژینوزا است که در حدود ۳۳ درصد از تمام موارد سوختگی و ۵۹ درصد سوختگی گسترده یافت می شود. کراچلر و گروهش در این مطالعه که بر روی موش انجام شد دریافتند که مصرف موضعی MAM7 به میزان قابل ملاحظه باکتری موجود در زخم را در ۲۴ ساعت اول کاهش می دهد و جلوی گسترش عفونت به بافت مجاور را به مدت سه روز متوقف می کند. که این باعث کمک به التیام سریعتر زخم و کم شدن التهاب عضو سوخته می شود.

دکتر استیون گرگ یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه توضیح می دهد: در این روش به جای کشتن باکتری، ما آنها را کور می کنیم به طوری که آنها دیگر نمی توانند سلول هایی بدن بیمار را پیدا کنند. در واقع وقتی باکتری نتواند به سلول های بدن متصل شود نمی تواند رشد کند که همین عامل مرگ باکتری خواهد شد بدون استفاده از هرگونه آنتی بیوتیک.

فراتر از مواردسوختگی، محققان می گویند که از MAM7 می توان در برابر زخم های جراحی نیز استفاده کرد و در حال حاضر اقداماتی برای بررسی این احتمال، همراه با استفاده بالقوه آن در درمان زخم های دیابتی در حال انجام است

این پژوهش در مجله گزارشهای علمی منتشر شده است.

منبع: دانشگاه تگزاس

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A