مصرف امگا ۳ در بارداری می تواند ابتلا به آسم را کاهش دهد

Print Friendly, PDF & Email

با توجه به اطلاعاتی که از کلینیک های کودکان بدست آمده، آسم در کودکان علت عمده مراجعه به اورژانس، بستری شدن در بیمارستان و غیبت از مدرسه است. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری تا سن بزرگسالی وجود ندارد. خوشبختانه تحقیقات جدید نشان می دهد که استفاده مادران از مکمل های اسد چرب و امگا ۳ در دوران بارداری می تواند جلوی ابتلا به آسم را در کودکان به میران بالایی بگیرد.

این تحقیق که توسط بیمارستان دانشگاه کپنهاگ و دانشگاه واترلو کانادا به طور مشترک انجام شده، ابتدا در طول سه ماهه سوم بارداری و در مجموع بین ۷۳۶ زن دانمارکی که به دو دسته تقسیم شدند، دسته اول روزانه یک دوز از روغن ماهی که دارای امگا۳ بود استفاده شد و در دسته دوم یک دوز از دارونمایی که از روغن زیتون بدست آمده بود استفاده شد. از هر دو گروه در هفته ۲۴ بارداری نمونه خون گرفته شد. یک بار دیگر هم یک هفته بعداز زایمان نمونه گیری انجام شد. نتایج تایید کننده افزایش سطح امگا ۳ در خون گروه اول بود.

معمولاً بیشترین دوره زمانی که در آن کودکان به آسم مبتلا می شوند از بدو تولد تا پنج سالگی است. در بین ۶۹۵ نوزادی که زنده به دنیا آمدند و در طول یک دوره پنج ساله مورد بررسی قرار گرفتند، مشخص شد که کودکانی که مادرانشان از امگا۳ در دوران بارداری استفاده کرده بودند به طور متوسط ​​۳۰٫۷ درصد کمتر به آسم مبتلا شدند در مقایسه با کودکانی که مادرانشان از روغن زیتون استفاده کرده بودند.

هرچند که امروزه ما از خواص اسیدهای چرب اشباع نشده و نقش کلیدی آن ها در تنظیم سطح ایمنی، خواص ضد التهابی و سلامت بدن مطلع هستیم ولی رژیم های غذایی که از غرب نشعت گرفته و میزان کم اسید های چرب اشباع نشده در آن باعث بروز بیشتر آسم و بیماری های التهابی شده که باید در استفاده از این رژیم غذایی دوری و بیشتر به سمت رژیم غذایی مدیترانه ای حرکت کنیم.

این مقاله تحقیقاتی اخیرا در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد.

منبع: دانشگاه واترلو

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A