معرفی خودرو مفهومی تویوتا Concept-i

Print Friendly, PDF & Email

اتومبیل های مفهومی در نمایشگاه الکترونیک سال ۲۰۱۷ (CES) بیشترین بازدید کننده را در بین مردم داشتند. این استقبال کم نظیر، پس از کرایسلر پورتال، مربوط به خودرو مفهومی جدید تویوتا Concept-i بود که با استفاده از هوش مصنوعی و یک دستیار حرکتی به نام YUE (یو-EE) طی طریق می کند.

طراحی این اتومبیل توسط مرکز پژوهش طراحی تویوتا CALTY در کالیفرنیا صورت گرفته است. استفاده از هوش مصنوعی در این اتومبیل به نظر تویوتا روشی نوین برای کنترل و رانندگی هم توسط فرد و هم ماشین است که می تواند راهبرد جدیدی در اتومبیل های آینده باشد، برخلاف تفکری که امروزه برخی تولید کنندگان به دنبال تولید اتومبیل های خودران مستقل هستند.

مانند دیگر خودروهای شخصی دستیار ​​YUI تویوتا ترجیحات راننده، خلق و خو، نیازها و واکنش ها را یاد می گیرد. همچنین می تواند میزان هوشیاری راننده و احساسات او را با استفاده از سخت افزار های بیومتریک،  شناسایی و با توجه به شرایط بین رانندگی اتوماتیک یا دستی سوئیچ کند.

هرچند برخی خودروسازان در مورد بروز خطای انسانی در چنین سیستم های اتوماسیونی نگران هستند، و می گویند زمانی که دستیار تشخیص می دهد که رانندگی را خود فرد در دست بگیرد اگر چنین کاری را انجام ندهد چه اتفاقی می افتد؟ ولی تویوتا می گوید که رابط کاربری YUI در چنین شرایطی دوباره خود رانندگی را به دست می گیرد و جلوی بروز هرگونه مشکل را می گسرد.

تویوتا می گوید ” مفهوم Concept-i یکپارچه کردن نظارت و توجه راننده در شرایط جاده، با هدف افزایش پشتیبانی رانندگی خودکار در صورت لزوم برای حمایت از راننده و یا برای کمک در شرایط رانندگی خطرناک است”

با این طرز تفکر Concept-i می تواند با جمع آوری اطلاعات انوع جاده ها برای ایمنی بیشتر و تعامل راننده با رابط YUI و انتقال این اطلاعات از طریق شیشه جلو یا بصورت صدا، موانع و شرایط جاده را به راننده گوشزد کند.
نگاهی نزدیک تر به مفهوم Concept-i در ویدیو زیر:

 

منبع: Toyota

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A